#معرفی_متنی_کتاب_طرح_کتابخوان_ویژه_مرداد_ماه_۱۴۰۳

سلمان فارسی استاندار مدائن»
پدیدآور: احمد صادق اردستانی»
ناشر:‌ بوستان کتاب
تعداد صفحات: ۴۲۰

سلمان برجسته‌ترین صحابی پیامبر، شخصیتی مبتنی بر معرفت عمیق است. وی چنان در رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله و امیرمؤمنان علی علیه‌السلام فانی شد که از نفسانیت او چیزی باقی نماند و به گواه قرآن که راز منّا شدن را در تبعیت محض معرفی کرده است [فَمَنْ تَبِعَنِی فَإِنَّهُ مِنِّی (ابراهیم:۳۶)‌ به راستی که هر کس از من تبعیت کند، او از من است»] از این طریق به مقام منا اهل البیتی و منتها درجه‌ی ایمان (درجه دهم) رسید.

قطعاً آشنایی با این اسوه‌ی ولایتمداری و ایمان، برای هر کس که دغدغه‌ی عبودیت و بندگی و یاری کردن امام زمانش را دارد راهگشا و الهام‌بخش و بصیرت‌آفرین است.

کتاب سلمان فارسی استاندار مدائن» یکی از جامع‌ترین آثار درباره شخصیت سلمان فارسی و شرح زندگانی او مبتنی بر منابع معتبر است. زادگاه او و سیر زندگی او تا قبل از مسلمانی، دوران مسلمانی او در عصر حیات حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله و عملکرد او در ماجراهای پس از رحلت نبی اکرم به خصوص در ماجرای غصب خلافت و بعد قبول استانداری مدائن در دوران خلافت خلیفه دوم (با اذن و در حقیقت امر امیر مؤمنان علی علیه‌السلام) و در نهایت چگونگی رحلت خارق‌العاده‌ی او بخشی از مباحث کتاب است. در کنار این، فضایل و مناقب درخشان جناب سلمان و نیز سخنان حکیمانه‌ی او و احادیث منقول از وی از دیگر مباحث مهم کتاب است. همچنین آیاتی از قرآن کریم که شأن نزولشان سلمان علیه‌الرحمه بوده و بحثی در باب همسر و فرزندان سلمان و کراماتی که از وی بروز کرده به همراه سیره‌ی حکومتی سلمان دیگر مباحث کتاب را شامل می‌شود.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

امام صادق علیه‌السلام فرموده است: میان مردی (که گرفتار روحیه نژادپرستی بود و فضایل افراد غیرعرب را نمی‌پذیرفت) با سلمان فارسی گفت و گوی تندی واقع شد.
آن مرد گفت: تو کیستی و من کیستم؟!
سلمان پاسخ داد: اما اول پیدایش من و تو نطفه‌ی نجسی است و آخر کار من تو لاشه‌ی گندیده‌ای خواهد بود، اما وقتی روز قیامت فرا رسد و میزان عمل برقرار گردد، هر کس کفه‌ی میزان عمل او سبک بود، او پست و فرومایه است و کسی که میزان عمل او سنگین بود، کریم و بزرگوار خواهد بود. (ص۱۹۷)

⭐معرفی کتاب

پیام تسلیت دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور

⭐⭐قصه گویی از کتاب مارمرد و مار مرد و مار مرد

⭐معرفی کتاب غدیر برترین عید امت

⭐#معرفی_متنی_کتاب_طرح_کتابخوان_ویژه_مرداد_ماه_۱۴۰۳

⭐⭐

سلمان ,کتاب ,فارسی ,بود، ,میزان ,علیه‌السلام ,سلمان فارسی ,مباحث کتاب ,دیگر مباحث ,فارسی استاندار ,سلمان فارسی ,سلمان فارسی استاندار
مشخصات
آخرین جستجو ها